Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ledende aktører fra Europas hotel- og restaurantbranche er netop nu samlet i Pafos på Cypern til HOTRECs 91. generalforsamling, som afholdes i samarbejde med den cypriotiske hotelorganisation.

Mødet finder sted i en tid, hvor branchen kæmper med mangel på arbejdskraft, stigende omkostninger og usikkerhed som følge af geopolitik og ændrede rejsemønstre.

Cyperns præsident, Nikos Christodoulides, understregede, at landets kommende EU-formandskab i 2026 bliver en oplagt mulighed for at styrke turismeagendaen. Her skal en ny europæisk turismestrategi udformes og omsættes til konkret handling.

HOTRECs præsident, Alexandros Vassilikos, betonede behovet for fælles europæiske løsninger, herunder fair digitale spilleregler og bedre finansieringsvilkår.

Ifølge Marie Audren, generaldirektør i HOTREC, er der særligt brug for løsninger, der giver virksomhederne luft i en tid præget af regulering, høje energipriser og rekrutteringsudfordringer. Næste generalforsamling finder sted i Cork, Irland i april 2026.

Læs mere hos HOTREC

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat

Turisme- og oplevelseserhvervet spiller en større rolle for dansk økonomi, end debatten ofte afspejler. Det mener Moderaternes turismeordfører Charlotte Bagge, som efterlyser bedre rammer for branchen.

Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering

Four Points Flex Horsens har opnået DGNB guld-certificering som en del af Recharge City i Horsens. Certificeringen anerkender løsninger inden for miljø, økonomi og sociale forhold og skal dokumentere ansvarlig ejendomsudvikling og lavere miljøbelastning – og spiller samtidig godt sammen med Green Key.

Log ind