Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Go Hotels planlægger at opføre et nyt hotel på Krimsvej tæt på Amager Strand. Det kommende hotel vil rumme i alt 233 værelser, fordelt på både klassiske hotelværelser og hotellejligheder, og opføres i to bygninger på henholdsvis 5 og 13 etager.

Byggeriet, som er planlagt til at starte i første halvår af 2026, forventes at stå klar med åbning i 2027. Hotelkæden, som er kendt for sine prisvenlige overnatningsmuligheder, styrker dermed sin tilstedeværelse i København og omegn.

Projektet udvikles i samarbejde med AI Arkitekter & Ingeniører og 3RKII ved Mirza H. og præsenteres som en fortsættelse af kædens ambition om at kombinere funktionalitet med tilgængelighed og komfort. Det kommende hotel bliver endnu en brik i udviklingen af Amager Strand som attraktivt by- og turistområde.

Læs mere på LinkedIn

Rungstedgaard udvider mødekoncept med nye oplevelser

Rungstedgaard udvider sit mødekoncept ”Det lille ekstra” med fem nye aktiviteter, der skal skabe mere energi, nærvær og fællesskab omkring mødedagen. Natur, gastronomi og hotellets beliggenhed er omdrejningspunktet.

SKI vil have 267 hoteller med i ny milliard-aftale

Staten og Kommunernes Indkøbsservice vil indgå aftaler med op til 267 hoteller i Danmark, Grønland og på Færøerne. Den nye hotelaftale har en estimeret kontraktværdi på 1,085 mia. kr. og kan løbe i op til seks år.

Log ind