Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fødevarestyrelsen og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen lægges sammen til én ny enhed: Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri. Samtidig nedlægges 150 stillinger, og godt 50 årsværk inden for fiskeriområdet flyttes fra København til Aalborg.
Ifølge fødevareminister Jacob Jensen (V) skal sammenlægningen, der træder i kraft 1. januar 2026, sikre højere faglig kvalitet, bedre ressourceudnyttelse og styrket tilsyn og tilskudsadministration.
Ministeriet oplyser, at omlægningen skal bidrage til at frigøre midler og understøtte regeringens mål om færre administrative stillinger og øget geografisk balance i statslige arbejdspladser. Udflytningen skal desuden bringe myndighederne tættere på fiskerierhvervet, hvor to tredjedele af aktiviteten i dag foregår i Nord- og Vestjylland.
Den nye styrelse skal ledes af Kenneth Joensen, nuværende direktør i Landbrugs- og Fiskeristyrelsen, og hele processen forventes afsluttet med udgangen af 2026.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Grand Hotel i Odense får ny ejer og sigter mod fem stjerner
29-10-2026
-
BWH Hotels skifter navn til WorldHotels
29-10-2026
-
Tivoli øger omsætningen efter ny japansk satsning
29-10-2026
-
Minister genoptager undersøgelse af fødevarepriser
29-10-2026
-
Turismeerhvervet håber på mere politisk opmærksomhed efter ny minister
29-10-2026
-
Radisson-hotel i Aalborg får grønt lys til udvidelse
29-10-2026
-
Museer på Lolland-Falster får green attraction-miljømærke
29-10-2026