Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Siden åbningen i oktober har udstillingen Kærlighed til Kunst på Randers Kunstmuseum tiltrukket hundredvis af besøgende dagligt. Udstillingen viser godt 60 værker fra H.M. Dronning Margrethes private kunstsamling og er første gang, disse værker vises samlet for offentligheden.

Udstillingen, der oprindeligt skulle slutte i december, forlænges nu til 4. januar efter vedvarende høj interesse. Ifølge museumsdirektør Lise Jeppesen har både publikum og anmeldere taget positivt imod udstillingen, som giver et unikt indblik i dronningens personlige forhold til kunsten.

Værkerne spænder over flere stilarter og århundreder og er til daglig en del af udsmykningen på landets kongelige slotte. Udstillingen ledsages desuden af foredrag, børneværksteder og omvisninger samt et katalog med forord af dronningen selv.

Læs hele historien på Turisme24

SF lægger turistskatten til side

Regeringen vil i første omgang undersøge en passagerafgift for krydstogtskibe. SF-politikere i vestkystkommuner efterlyser fortsat mulighed for en lokal turistskat.

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Log ind