Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
HORESTAs årsdag i Øksnehallen samlede 876 deltagere og satte dermed rekord. Dagen bød på oplæg fra blandt andre fremtidsforsker Dasha Krivonos, der opfordrede til at planlægge ud fra flere mulige fremtidsscenarier frem for ét fast mål.
Ifølge Dasha Krivonos er det afgørende at arbejde med egne forudindtagede antagelser og være opmærksom på kognitive bias i beslutningsprocesser.
I en paneldebat delte repræsentanter fra Dining Six, Madklubben og Norrlyst erfaringer med at bruge data strategisk – blandt andet til vagtplanlægning og gæstebehov. Sandra Markquardsen fra Dining Six fortalte om gæsternes reaktion på QR-koder i stedet for fysiske menukort.
USA's tidligere ambassadør i Danmark Rufus Gifford var også blandt dagens talere og fremhævede værdien af det danske restaurantværtsskab.
HORESTAs bestyrelsesformand, Mads Friis, rundede dagen af med en opfordring til branchen om at tage ansvar for fremtiden og tro på, at den bliver bedre – hvis man tør gribe den.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026