Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
HORESTAs årsdag i Øksnehallen samlede 876 deltagere og satte dermed rekord. Dagen bød på oplæg fra blandt andre fremtidsforsker Dasha Krivonos, der opfordrede til at planlægge ud fra flere mulige fremtidsscenarier frem for ét fast mål.
Ifølge Dasha Krivonos er det afgørende at arbejde med egne forudindtagede antagelser og være opmærksom på kognitive bias i beslutningsprocesser.
I en paneldebat delte repræsentanter fra Dining Six, Madklubben og Norrlyst erfaringer med at bruge data strategisk – blandt andet til vagtplanlægning og gæstebehov. Sandra Markquardsen fra Dining Six fortalte om gæsternes reaktion på QR-koder i stedet for fysiske menukort.
USA's tidligere ambassadør i Danmark Rufus Gifford var også blandt dagens talere og fremhævede værdien af det danske restaurantværtsskab.
HORESTAs bestyrelsesformand, Mads Friis, rundede dagen af med en opfordring til branchen om at tage ansvar for fremtiden og tro på, at den bliver bedre – hvis man tør gribe den.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026