Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter en rekrutteringsproces har Danhostel udpeget Maria Beck-Tange som ny direktør.
Hun tiltræder med over 15 års erfaring inden for ledelse, branding og kædedrift fra en række danske virksomheder. Opgaven bliver at videreudvikle Danhostels organisation og styrke kædens synlighed og medlemstal.
Maria Beck-Tange har tidligere været direktør i Coop-regi, landechef for Flügger og haft lederroller i Shell.
Ifølge bestyrelsesforperson Helle Berthold Rosenberg matcher hendes profil Danhostels behov for strategisk udvikling med lokal forankring. Danhostel driver i dag 52 overnatningssteder på landsplan.
Indtil nu har marketingchef Anette Brylov Hansen varetaget den daglige ledelse og ser frem til at samarbejde med den nye direktør om at løfte kædens synlighed og samle nye værter i fællesskabet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli øger omsætningen trods lavere resultat
14-08-2026
-
Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne
14-08-2026
-
Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen
14-08-2026
-
Ankestyrelsen trækker udtalelse efter behov for afklaring
14-08-2026
-
Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser
14-08-2026
-
Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum
14-08-2026
-
Internationalt: Roomservice kan rumme et stort uudnyttet omsætningspotentiale
14-08-2026