Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotel- og Restaurantskolens omfattende byggeprojekt er sat i bero, efter Børne- og Undervisningsministeriet har afvist skolens ansøgning om at påbegynde opførelsen.
Projektet, der omfatter en ny skole og et campus med 300 boliger til samlet 600 mio. kr., blev i 2024 fuldt finansieret med 266 mio. kr. fra Nordea-fonden.
Ifølge skolens adm. direktør, Søren Kristensen, skyldes forsinkelsen, at regeringen arbejder på den såkaldte Epx-reform, som skal ændre strukturen for ungdoms-, erhvervs- og voksenuddannelser. Indtil det står klart, hvem der fremover må udbyde de nye uddannelser, kan Folketingets finansudvalg ikke tage stilling til skolens byggeplaner.
Hotel- og Restaurantskolen har allerede udarbejdet omfattende redegørelser, men må nu forvente, at der tidligst i 2027 træffes beslutning om fremtiden for projektet. Skolen håber selv at blive en del af Epx-udbuddet og understreger, at den har erfaring med målgruppen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026