Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotel- og Restaurantskolens omfattende byggeprojekt er sat i bero, efter Børne- og Undervisningsministeriet har afvist skolens ansøgning om at påbegynde opførelsen.
Projektet, der omfatter en ny skole og et campus med 300 boliger til samlet 600 mio. kr., blev i 2024 fuldt finansieret med 266 mio. kr. fra Nordea-fonden.
Ifølge skolens adm. direktør, Søren Kristensen, skyldes forsinkelsen, at regeringen arbejder på den såkaldte Epx-reform, som skal ændre strukturen for ungdoms-, erhvervs- og voksenuddannelser. Indtil det står klart, hvem der fremover må udbyde de nye uddannelser, kan Folketingets finansudvalg ikke tage stilling til skolens byggeplaner.
Hotel- og Restaurantskolen har allerede udarbejdet omfattende redegørelser, men må nu forvente, at der tidligst i 2027 træffes beslutning om fremtiden for projektet. Skolen håber selv at blive en del af Epx-udbuddet og understreger, at den har erfaring med målgruppen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026