Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En ny forskningsartikel fra Roskilde Universitet belyser, hvordan turister i København bruger cykling som en måde at opleve byen på samme måde som de lokale.
Ifølge ph.d.-studerende Jordi Vegas Macias skaber cykling både fysisk og social nærhed mellem turister og københavnere og bliver en central del af den oplevede autenticitet. Undersøgelsen viser dog også, at uerfarne cyklister kan skabe irritation på cykelstierne, selv om mange lokale udviser hensyn.
Turisterne selv forsøger at tilpasse sig, og nogle bruger tid på at observere lokale cyklisters adfærd, før de sætter sig op. Lejecykler med tydelig branding medvirker dog til at stigmatisere turister som uprøvede trafikanter.
Forskningen peger på, at oplevelsen af at cykle som en københavner er vigtig for mange turister og et aktivt valg i søgen efter en følelse af fællesskab og tilhørsforhold under rejsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026