Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Petter Stordalen udvider sin hotelkæde, Strawberry, med to nye hoteller i Danmark: Odeon i Odense og Hobo i København. Dermed når kæden op på otte hoteller i Danmark.

Petter Stordalen fremhæver, at København er blandt de mest profitable markeder for Strawberry, kun overgået af Oslo og Stockholm. Han understreger, at Danmark fortsat er et attraktivt marked, selvom væksten sker med omhu.

Strawberry er nu den største internationale hotelkæde i København, og ifølge Petter Stordalen er hotelpriserne i Norden stadig lave sammenlignet med internationale niveauer.

Læs hele historien på Turisme24 (kræver login)

Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet

Billund Lufthavnshotel ApS forbedrede resultatet i 2025 med et højere overskud og stigende bruttofortjeneste. Samtidig voksede egenkapitalen, mens medarbejderstaben blev en smule mindre.

Log ind