Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Petter Stordalen udvider sin hotelkæde, Strawberry, med to nye hoteller i Danmark: Odeon i Odense og Hobo i København. Dermed når kæden op på otte hoteller i Danmark.

Petter Stordalen fremhæver, at København er blandt de mest profitable markeder for Strawberry, kun overgået af Oslo og Stockholm. Han understreger, at Danmark fortsat er et attraktivt marked, selvom væksten sker med omhu.

Strawberry er nu den største internationale hotelkæde i København, og ifølge Petter Stordalen er hotelpriserne i Norden stadig lave sammenlignet med internationale niveauer.

Læs hele historien på Turisme24 (kræver login)

Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus

Omkring 1.000 nye hotelværelser er på vej i Aarhus, men Bühlmann Hotels ser fortsat plads til mindre luksushoteller. Boutiquehotellet Villa Provence vil styrke sin position på markedet med ambitionen om at opnå en Michelin nøgle.

Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder

Østre Landsret har afvist en anke fra Dehn-A ApS i en sag om syv københavnske lejligheder, som Københavns Byret fandt blev brugt til ulovlig korttidsudlejning. Dermed står byrettens afgørelse om, at selskabet straks skal fraflytte lejlighederne, ved magt.

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Log ind