Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Turisme- og oplevelsesbranchen står over for en vigtig udvikling, hvor behovet for faglært arbejdskraft er større end nogensinde.
Epx-uddannelsen skal tiltrække og udvikle en ny generation af talentfulde kokke, tjenere og ledere, der kan drive hoteller og restauranter med både håndværksmæssig dygtighed og forretningsforståelse.
Uddannelsen er også et opgør med en skævvridning, hvor akademiske uddannelser ofte vægtes højere end erhvervsfaglige. Den skal give de studerende en stærk faglig ballast og et læringsmiljø, der hidtil har været forbeholdt gymnasiale uddannelser.
Initiativtagerne ser EPX som et historisk skridt, der kan sikre Danmarks position som en international frontløber inden for turisme og oplevelser. Derfor opfordrer de til bred opbakning, så branchen fortsat kan tiltrække og udvikle dygtige fagfolk.
Læs hele debatindlægget af Jeppe Møller-Herskind og Søren Kristensen på turistmonitor.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026