Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Christian Piil Andersen, der tidligere har haft succes med at opkøbe og genoplive Svogerslev Kro, ser frem til at bringe Søfryd tilbage til sin tidligere storhed. Det skriver Sjællandske Nyheder.
Christian Piil Andersen, der er direktør og medejer af ejendomsinvesteringsselskabet Enekilde A/S, har en klar plan for hotellet. Han søger en erfaren forpagter til at drive stedet og ønsker at bevare hotellets funktion som et sted for weekendophold, erhvervskonferencer og a la carte-restaurant.
Mens planerne for hotellets genåbning er i gang, forventer Christian Piil Andersen en nænsom renovering af både indre og ydre faciliteter. Han understreger, at der ikke er planer om store tilbygninger, men at stedet skal fremstå solidt og flot.
Læs hele historien på turistmonitor.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026