Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Christian Piil Andersen, der tidligere har haft succes med at opkøbe og genoplive Svogerslev Kro, ser frem til at bringe Søfryd tilbage til sin tidligere storhed. Det skriver Sjællandske Nyheder.
Christian Piil Andersen, der er direktør og medejer af ejendomsinvesteringsselskabet Enekilde A/S, har en klar plan for hotellet. Han søger en erfaren forpagter til at drive stedet og ønsker at bevare hotellets funktion som et sted for weekendophold, erhvervskonferencer og a la carte-restaurant.
Mens planerne for hotellets genåbning er i gang, forventer Christian Piil Andersen en nænsom renovering af både indre og ydre faciliteter. Han understreger, at der ikke er planer om store tilbygninger, men at stedet skal fremstå solidt og flot.
Læs hele historien på turistmonitor.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026