Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hotel Hvideklit i Ålbæk har fået ny ejer, der vil tiltrække golfspillere og sportsfolk. Hotellet ligger ved en af Danmarks bedste golfbaner og har flere sportsfaciliteter. Den nye ejer, Henrik Ziegler, bor i Singapore, men har rødder i Nordjylland. Hans kone, Britt Myrup, der har erfaring fra hotelbranchen, skal stå for driften.

Henrik Ziegler ønsker at udvikle hotellet som destination for aktiv ferie, træningsophold og golfrejser. Hotellet har 60 værelser og er blevet opgraderet med wellness-område og nye terrasser. Der satses på samarbejder med golfklubber og foreninger samt tiltrækning af internationale gæster.

Læs hele historien på Turisme24

Bühlmann Hotels skal drive kommende hotel i Nordhavn

Et nyt hotel med mindst 360 enheder ventes at åbne i Københavns Nordhavn i slutningen af 2029. Bühlmann Hotels har udviklet konceptet og skal stå for driften, mens AKF og PensionDanmark står bag byggeriet.

Dorte Krak stopper som adm. direktør i Arp-Hansen

Robert Thomsen overtager 1. november posten som administrerende direktør for Arp-Hansen Hotel Group efter Dorte Krak. Den hidtidige topchef fortsætter som arbejdende næstformand med ansvar for blandt andet ejendomsudvikling og strategiske samarbejder.

Log ind