Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hotel Koldingfjord har offentliggjort et årsregnskab, der viser det bedste resultat i hotellets historie med et overskud før skat på 5 mio. kr.

Resultatet er blandt andet drevet af en afsluttende covid-kompensation på 2,3 mio. kr. Hotellets kerneforretning er fortsat konferencer, men ledelsen arbejder målrettet på at tiltrække flere feriegæster uden for højsæsonerne.

Det sker gennem samarbejder med lokale attraktioner som Koldinghus og Trapholt.

Direktør Peder Madsen fremhæver, at værelsespriserne er steget en smule, hvilket har bidraget til resultatet, mens omsætningen på mad og drikke er faldet en smule.

Hotellet forventer et mere normalt 2025 uden kompensationer, men har allerede godt gang i bookinger og ser positivt på året med planlagte konferencer frem til 2026.

Læs hele historien på Fredericia Dagblad

Hotel Nyborg Strand øger overskuddet

Hotel- og konferencecentret Hotel Nyborg Strand forbedrer resultatet og når ny omsætningsrekord. Samtidig er antallet af medarbejdere steget i løbet af året.

Comwell øger resultatet og planlægger vækst

Hotelkæden Comwell leverer fremgang på både omsætning og bundlinje i 2025. Samtidig igangsætter Comwell en ny strategiperiode med fokus på investeringer og nye hotelprojekter.

Bornholm Hotels øger overskuddet markant

Hotelkæden Bornholm Hotels, der står bag tre hoteller på Bornholm forbedrer resultatet og registrerer flere gæster. Samtidig peger ledelsen på fremgang i både konferencer og spaophold.

Log ind