Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På McDonald’s i Taastrup arbejder en stor gruppe unge under 18 år, hvor de lærer at håndtere kundekontakt, tage ansvar og blive mere selvstændige. Det skriver Berlingske.
En af dem, der tidligt fik et fritidsjob er Sille Stenholm Jørgensen, der begyndte på McDonald's i Taastrup ved siden af gymnasiet, da hun var 15 år. Nu er hun 23 år og chef for restauranten.
Ifølge Trivselskommissionen kan fritidsjob bidrage til bedre trivsel blandt unge og give dem vigtige kompetencer, de kan tage med sig videre i livet.
Regeringen ønsker derfor at lempe reglerne, så flere unge kan få adgang til arbejdsmarkedet tidligere og opnå værdifuld erfaring. For virksomheder som McDonald’s betyder det bedre mulighed for at udvikle unge medarbejdere og give dem en stærk start på arbejdslivet.
Læs hele historien på berlingske.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Flammen henter svensk landechef til ekspansion
12-06-2025
-
Milling Hotels løfter resultatet med tocifret millionbeløb
12-06-2025
-
Ny filmrabat skal styrke dansk turisme og hotelbranchen
12-06-2025
-
Hoteller på Fyn forbereder sig på stor golfturnering i 2026
12-06-2025
-
København vil være Nordens vinterhovedstad
12-06-2025
-
Turistskat og Airbnb i fokus hos HORESTA på Folkemødet
12-06-2025
-
Airbnb-udlejning uden kontrol bekymrer i København
12-06-2025