Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På McDonald’s i Taastrup arbejder en stor gruppe unge under 18 år, hvor de lærer at håndtere kundekontakt, tage ansvar og blive mere selvstændige. Det skriver Berlingske.
En af dem, der tidligt fik et fritidsjob er Sille Stenholm Jørgensen, der begyndte på McDonald's i Taastrup ved siden af gymnasiet, da hun var 15 år. Nu er hun 23 år og chef for restauranten.
Ifølge Trivselskommissionen kan fritidsjob bidrage til bedre trivsel blandt unge og give dem vigtige kompetencer, de kan tage med sig videre i livet.
Regeringen ønsker derfor at lempe reglerne, så flere unge kan få adgang til arbejdsmarkedet tidligere og opnå værdifuld erfaring. For virksomheder som McDonald’s betyder det bedre mulighed for at udvikle unge medarbejdere og give dem en stærk start på arbejdslivet.
Læs hele historien på berlingske.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Noma flytter hjem til Danmark: Åbner med ny ledelsesstruktur
11-06-2026
-
Alchemists grundlægger bliver FN-ambassadør
11-06-2026
-
Restaurant Flammen runder 20 restauranter i Danmark
11-06-2026
-
Nordborg Resort passerer 450.000 overnatninger
11-06-2026
-
Madklubben forbedrer drift og bundlinje trods omkostningspres
11-06-2026
-
Politisk kritik af mangel på turismeordførere i regeringen
11-06-2026
-
Boutiquehotel satser på naturnær wellness
11-06-2026
-
Internationalt: Spanien nærmer sig 100 millioner turister
11-06-2026
-
Internationalt: Giganthotel med 1.240 værelser åbner i Polen
11-06-2026