Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Scandic Hotels lægger an til en markant udvidelse af sin portefølje med 40-50 nye hoteller inden 2030. Væksten skal drives af både koncernens egne koncepter og en ny og mere struktureret franchisemodel, hvor også danske aktører inviteres med.
Ifølge Søren Faerber, udviklings- og strategidirektør i Scandic, er potentialet særligt stort i mindre byer, hvor efterspørgslen fra loyalitetsgæster er stigende. En ny organisationsstruktur med centralisering af funktioner som økonomi og HR skal samtidig sikre ensartet drift og en styrket gæsteoplevelse på tværs af lande.
Peter Jangbratt, ny direktør for Danmark og Sverige, skal føre den samlede operative drift ud i praksis og sikre, at alle hoteller arbejder efter samme model. Der er også planer om renoveringer og investeringer i den eksisterende portefølje i Danmark, ligesom digitale værktøjer og fleksible medarbejderløsninger rulles ud.
Scandic ønsker at styrke både lønsomhed og arbejdsglæde, samtidig med at kæden positionerer sig stærkere i hele Norden.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026