Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mens danskernes rejseaktivitet til USA er faldet siden Donald Trumps præsidentperiode, går udviklingen den modsatte vej for amerikanske turister i Danmark – nærmere bestemt i hovedstaden.

Ifølge Wonderful Copenhagen steg antallet af amerikanske overnatninger i hovedstaden med 17 pct. i første kvartal sammenlignet med samme periode sidste år.

USA er nu det næststørste internationale marked og står for den største vækst i absolutte tal. Minister for byer og landdistrikter, Morten Dahlin, glæder sig over tallene og håber på en fortsat positiv udvikling.

Undersøgelser viser, at amerikanske turister har større tendens til at søge ud af København end gennemsnittet. Det ses bl.a. i Helsingør, hvor amerikanere udgør den største internationale gruppe på Kronborg Slot. Wonderful Copenhagen arbejder målrettet på at fordele de internationale gæster bredere ud i landet.

Hovedstadens samlede vækst i overnatninger i første kvartal er på 3 pct., drevet af oversøiske markeder som USA og Storbritannien samt sydeuropæiske lande som Italien og Frankrig.

Læs hele historien på Turisme24.dk

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind