Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den 23. maj 2025 samler MPI Scandinavia og Hub for Innovation in Tourism møde- og eventbranchen til tredje udgave af eventet "Meet the Geeks".

Arrangementet finder sted på Bella Sky Hotel i København og sætter fokus på fremtidens teknologier og trends, der kan transformere branchen. Syv udvalgte startups præsenterer løsninger med blandt andet kunstig intelligens, virtual reality og bæredygtige formater.

Dagen byder på korte præsentationer, den såkaldte "Geek Safari" samt netværksmuligheder med både oplægsholdere og deltagere. De deltagende startups offentliggøres løbende frem mod arrangementet via MPI Scandinavias LinkedIn-side.

Eventet starter kl. 9.00 og rundes af med frokost. Det er åbent for alle med interesse i, hvordan innovation og nye idéer kan forme branchens udvikling.

30 kommuner tilslutter sig nationalt eventnetværk

Moment Danmark har på fire måneder fået 30 kommuner med i sit landsdækkende netværk for events og tæller nu 160 medlemmer. Netværket samler kommuner og aktører fra oplevelsesbranchen om videndeling, inspiration og nye samarbejder.

Stort kongresnetværk fylder 30 år

Netværket Meetingplace markerer 30-års jubilæum efter årtier med fokus på at tiltrække internationale kongresser og events til hovedstaden. I dag består netværket af 146 medlemmer fra hele erhvervsturismens værdikæde.

Log ind