Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter seks år i spidsen for Ruths Hotel har Tom Boye valgt at stoppe. Beslutningen traf han i foråret 2024 og meddelte da bestyrelsen, at han ønskede at give stafetten videre.

Maria Bundgaard Christensen, nuværende hotelchef på Hotel Randers, tiltræder som ny direktør den 1. juli. Hun medbringer erfaring fra både danske og internationale hoteller, herunder ophold hos Jumeirah Group, Gran Isla Hotels og Majestic Resorts.

Tom Boye vil i en overgangsperiode bistå sin afløser, før han endeligt fratræder i september.

Den afgående direktør har tidligere været leder af Montra Skaga-hotellerne og har international erfaring fra Tyskland, Frankrig og England. Han har endnu ikke besluttet, hvad fremtiden bringer, men udelukker ikke et fortsat engagement i hotelbranchen.

Læs hele historien på Turisme24.dk

Hotelchef i Vejle skifter spor efter fire år

Vibeke Wonsbeck Filsø stopper som hotelchef for Four Points Flex by Sheraton Vejle og Kirk Suites. Fra 1. juli vender hun tilbage som selvstændig konsulent med fokus på salg, marketing og ledelse.

Nyt hotel indgår i stor havneplan i Esbjerg

Et nyt byudviklingsprojekt på Esbjerg Havn kan bane vej for både hotel, konferencefaciliteter, restauranter og butikker. Planforslaget er sendt i offentlig høring, men møder samtidig politisk modstand.

Log ind