Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter Ryanairs lukning af sin base i Billund 1. april har Jyllands største lufthavn oplevet et markant fald i passagertrafikken. Det skriver Turistmonitor.

Nye tal viser en tilbagegang på 31,4 procent sammenlignet med april sidste år svarende til næsten 100.000 færre rejsende. Lufthavnens administrerende direktør Jan Hessellund betegner udviklingen som forventet og på linje med prognoserne for året.

I april alene forsvandt cirka 130.000 passagerer, som ellers ville have rejst med Ryanair. Uden Ryanairs trafik er der dog noteret en vækst på 4,5 procent i årets første fire måneder.

Lufthavnen ser nu nye muligheder, efter at den irske lavprisgigant har forladt markedet. British Airways, Wizz Air, Air Greenland og SAS har alle udvidet deres aktivitet i Billund, hvilket kan hjælpe med at genetablere trafikken. Ifølge lufthavnens ledelse vil det dog tage tid at udfylde det hul, Ryanair har efterladt.

Læs hele historien på turistmonitor.dk

Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob

Christian Folden Lund er ny administrerende direktør i den europæiske koncert- og underholdningsvirksomhed All Things Live. Han tiltræder 1. juni og afløser Gry Mølleskog, der går på pension.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Log ind