Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Arthur Hotels har offentliggjort årsregnskabet for 2024, som viser en bruttofortjeneste på knap 92 mio. kr. – en stigning på 14,4 pct. i forhold til året før. Resultatet før skat lander på 20,9 mio. kr., en fremgang på 15,5 pct. i forhold til 2023. Efter skat er årets resultat 16 mio. kr. Selskabet driver Hotel Kong Arthur og Ibsens Hotel ved søerne i København, og ledelsen kalder resultatet både bedre end forventet og meget tilfredsstillende.

De to hoteller har tilsammen 332 værelser samt faciliteter som spa, morgenmadsrestaurant og mødelokaler. Selskabet peger på, at egenkapital og finansielle poster fortsat er præget af lånoptagelse og et højere renteniveau som følge af en omstrukturering i 2023.

På trods af global usikkerhed forventer ledelsen ikke væsentlige risici i 2025 og regner med et resultat på niveau med 2024. Den positive udvikling ser dermed ud til at fortsætte i et marked præget af stabilitet i efterspørgslen.

Læs hele historien på Turisme24

Hotel Insights samler branchens ledere i København den 19. juni

Hvordan ser udviklingen ud i hotelmarkedet lige nu, og hvad kan branchen forvente i den kommende tid? Det er blandt spørgsmålene, når HORESTA inviterer til Hotel Insights 2026 i København den 19. juni. Her venter en formiddag med nye markedsdata, analyser og inspiration fra branchens centrale aktører.

Marriott runder milepæl med hotel nummer 10.000

Marriott International har åbnet eller overtaget sit hotel nummer 10.000 og markerer dermed en ny milepæl i koncernens globale vækst. Hotelgiganten er i dag repræsenteret i 146 lande og har flere hoteller på det danske marked.

Strawberry passerer historisk milliardomsætning

Den nordiske hotelkoncern Strawberry leverede i 2025 sit bedste resultat nogensinde. Koncernen peger på høj efterspørgsel, stigende international turisme og stærk udvikling i flere storbyer, herunder København.

Log ind