Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Svinkløv Badehotel har rundet 100 år – og trods både brand og genopbygning fastholder det historiske træhotel sine oprindelige værdier.

Ejerne Louise og Kenneth Toft-Hansen driver stedet ud fra ønsket om at skabe et fristed for gæster, der søger nærvær og natur.

Der er hverken tv eller wifi, men til gengæld "slow living" i fuldt flor.

Særligt maden fylder i dag en stor del af oplevelsen, og Kenneth Toft-Hansen, der vandt Bocuse d’Or i 2019, har sat tydeligt aftryk på menuer og niveau. Trods moderniseringer og funktionelle forbedringer i den genopførte bygning er stilen og stemningen bevaret – med fokus på enkelthed og historisk atmosfære.

Læs mere på TV2nord.dk

Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden

InterContinental Hotels Group har annonceret et nyt hotel i Stockholm og ser samtidig Norden som et vigtigt vækstmarked. Hotelkoncernen forventer at udvide sin portefølje yderligere i de nordiske lande.

Historisk hospital kan blive nyt hotelområde

Jeudan har fået det første politiske ja til en lokalplan, der skal omdanne det tidligere kommunehospital i København. Planen åbner blandt andet mulighed for hotel, restauranter og butikker, når Københavns Universitet fraflytter området.

Log ind