Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fredag åbner Center Parcs Nordborg Resort officielt dørene for gæster – kulminationen på et projekt, der har været 13 år undervejs. Bag ferieparken står blandt andre Bent Jensen, ejer af Linak, og Bitten & Mads Clausens Fond.
Resortet rummer 440 ferieboliger og strækker sig over 190 hektar, svarende til 260 fodboldbaner.
Her tilbydes både oplevelser i naturen, sportsaktiviteter, restauranter og en formidlingsgård. Det hele er bilfrit og certificeret efter DGNB-standarder. Ifølge direktør Niels Feerup har projektet to bundlinjer: En økonomisk og en social, hvor formålet er at løfte levestandarden i Nordborg og på Als.
Resortet forventes at tiltrække mange udenlandske gæster, især fra Tyskland, Holland og Belgien, og skal fungere som et supplement – ikke en konkurrent – til resten af dansk turisme.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026