Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotel- og konferencevirksomheden A/S Hindsgavl har trods et negativt resultat før skat opnået et mindre overskud efter skat.
Resultatet betegnes af ledelsen som mindre tilfredsstillende, men forståeligt i lyset af usikkerhed blandt erhvervskunder og renteudvikling. Bruttofortjenesten steg til 39,1 mio. kr., og medarbejdertallet voksede fra 82 til 90.
Der er gennemført tekniske forbedringer for at reducere energiforbruget, og selskabet har igangsat målinger af CO₂ og madspild med henblik på fremtidig ESG-rapportering.
Hindsgavl Slot har fortsat sin rolle som kulturelt samlingspunkt med blandt andet Hindsgavl Festival og har været vært for brancheeventet Planner Days. Der er også investeret i kompetenceudvikling via interne forløb og kokkeskole. Hindsgavl ejes af Realdania By & Byg A/S og ledes af Uffe Høeg Johansen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Alsik forbedrer resultatet trods fortsatte røde tal for 2025
08-05-2026
-
Borgerlige partier advarer mod hotelstop i København
08-05-2026
-
The Burger Concept er begæret konkurs
08-05-2026
-
Ny rapport: Mere international arbejdskraft i restaurantbranchen
08-05-2026
-
Danskerne prioriterer rejser og oplevelser
08-05-2026
-
HORESTA ansætter ny HR- og netværkschef
08-05-2026
-
Turismeuddannelse vender tilbage på Aalborg Universitet
08-05-2026
-
Internationalt: Kraftigt fald i hotelbelægning i Dubai efter krig
08-05-2026