Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Rekordmange udstillere, internationale gæster og udsolgte hoteller.

3 Days of Design er vokset fra et nicheevent i Nordhavn til en festival med 467 udstillere og otte designdistrikter.

Sidste år lagde 45.000 gæster vejen forbi, og i år meldes hotellerne i København næsten udsolgt i festivalperioden.

Ifølge konstituerede adm. direktør i HORESTA, Jeppe Møller-Herskind, skaber festivalen store afledte effekter – både økonomisk og brandmæssigt – for hoteller og restauranter, der i stigende grad bliver integrerede dele af programmet. Flere danske virksomheder dropper nu udlandsmesser til fordel for København. Og med nye tiltag som lokale info-points og en specialudviklet app investeres der fortsat i at styrke kvalitet og nærvær. Festivalen sammenlignes nu med en trestjernet Michelinoplevelse – værd at rejse efter.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

Log ind