Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Rekordmange udstillere, internationale gæster og udsolgte hoteller.

3 Days of Design er vokset fra et nicheevent i Nordhavn til en festival med 467 udstillere og otte designdistrikter.

Sidste år lagde 45.000 gæster vejen forbi, og i år meldes hotellerne i København næsten udsolgt i festivalperioden.

Ifølge konstituerede adm. direktør i HORESTA, Jeppe Møller-Herskind, skaber festivalen store afledte effekter – både økonomisk og brandmæssigt – for hoteller og restauranter, der i stigende grad bliver integrerede dele af programmet. Flere danske virksomheder dropper nu udlandsmesser til fordel for København. Og med nye tiltag som lokale info-points og en specialudviklet app investeres der fortsat i at styrke kvalitet og nærvær. Festivalen sammenlignes nu med en trestjernet Michelinoplevelse – værd at rejse efter.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind