Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Luftfartsbranchen står over for krav om øget brug af bæredygtige brændstoffer som SAF (sustainable aviation fuel), men udbuddet er fortsat meget begrænset og dyrt.
Geir Karlsen, koncernchef i Norwegian, advarer om, at dette kan føre til markant dyrere flybilletter, hvis ikke produktionen skaleres hurtigt.
Norwegian har derfor indgået partnerskab med Norsk e-Fuel om et produktionsanlæg for E-SAF, som kan reducere CO2-udslip med op til 98 pct.
Geir Karlsen opfordrer Danmark, Norge og Sverige til at prioritere statslig støtte og samarbejde for at sikre investeringer i grønne brændstoffer.
Han kritiserer samtidig passagerafgifter, der bruges til andre formål, og foreslår i stedet at fokusere midlerne på grøn omstilling.
Læs hele historien på Finans.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA til TV2 Kosmopol: Turismen sætter gang i beskæftigelsen
01-07-2025
-
Når hedebølgen rammer…
01-07-2025
PRESSEKLIP
-
Tilmeldingen til Danish Travel Awards 2025 er åbnet
01-07-2025
-
Bakken klar med ny administrerende direktør
01-07-2025
-
Hotel Koldingfjord udvider
01-07-2025
-
Brøndums Hotel solgt til dansk hotelkoncern
01-07-2025
-
Legoland får rekordhøj omsætning
01-07-2025
-
Britisk medie har kåret de 10 smukkeste byer i Danmark
01-07-2025
-
Rox Resort har fundet sit personale
01-07-2025