Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ved årsskiftet trådte nye regler i kraft, der blandt andet betyder, at unge, der er fyldt 13 år, nu har mulighed for at arbejde med det, myndighederne kalder ufarlige maskiner som softicemaskiner, kassebånd og små skruemaskiner. Det skriver Avisen Danmark.
Og 1. juli bliver flere regler lavet om. Her vil man give endnu bedre muligheder for, at unge skal kunne arbejde i nærheden af maskiner i for eksempel industrivirksomheder.
I et indlæg i Avisen Danmark i december skrev beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S), at det ikke skal være sådan, at det ikke er muligt at have unge mennesker til at arbejde. Her understregede hun samtidig, at der skal stadig passes ekstra godt på de unge, for de er særligt udsatte for at komme til skade på arbejde
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller forventer stærk sommersæson
21-05-2026
-
Nye EU-regler skal stramme Airbnb-kontrol
21-05-2026
-
Google vil gøre restaurantbooking til del af søgetjeneste
21-05-2026
-
Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København
21-05-2026
-
København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer
21-05-2026
-
HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor
21-05-2026
-
Airbnb udvider med biludlejning og dagligvarer
21-05-2026
-
Optimeet sætter ny rekord for deltagelse
21-05-2026
-
Danmark henter guld og sølv ved Worldchefs-konkurrencer
21-05-2026