Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På HORESTAs årsdag i november understregede keynote-speaker Ken Hughes, at kunstig intelligens vil ændre arbejdsmetoderne i turismebranchen markant.
AI-værktøjer som ChatGPT og andre generative systemer bliver stadig mere avancerede og kan effektivisere opgaver som bemandingsplaner, databehandling og kommunikation.
Trods teknologiske fremskridt er de fleste virksomheder på samme niveau med implementeringen. Eksperter fremhæver, at deling af erfaringer og støtte til medarbejdere med AI-kompetencer er afgørende for succes.
Ken Hughes advarede på årsdagen i november om, at virksomheder, der ikke omfavner udviklingen, risikerer at sakke bagud i en branche, der allerede kæmper med komplekse IT-systemer.
Læs hele historien på Turisme24.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pulje fra regeringen: 43 mio. kr. skal sætte skub i lokal turismeudvikling
16-09-2025
-
HORESTA ansætter Jeppe Møller-Herskind som ny direktør
16-09-2025
-
Rasmus Ankersen klar som oplægsholder på HORESTA Årsdag
16-09-2025
-
Amsterdam fordobler hotelmoms i kamp mod overturisme
16-09-2025
-
Fælles hovedkontor i Horsens skal styrke dansk hotelalliance
16-09-2025
-
Sølvmedaljer til dansk kok og tjener ved EuroSkills 2025
16-09-2025
-
Grand Hyatt løfter møde- og eventoplevelser med fokus på velvære og bæredygtighed
16-09-2025