Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hver dag kasseres der 40.000 bananer i Danmark. Scandic vil med det nye samarbejde redde mindst 70.000 bananer årligt ved at servere kager fra Banana CPH, som producerer plantebaserede kager af kasserede bananer. Det skriver Fødevarefokus.

De nye kager tilbydes nu til gæster på Scandics 27 hoteller. F&B-direktør Karsten Felvang Nielsen fremhæver, at samarbejdet ikke blot reducerer madspild på hotellerne, men også i leverandørkæden.

Scandic har et mål om at reducere madspild med 25 % i 2025.

Læs hele historien på fodevarefokus.dk

Scandic i Danmark passerer 2 mia. kr. i omsætning

Scandic Hotels A/S leverede i 2025 et resultat, der lå markant over forventningerne. Højere belægning på hotellerne løftede både indtjening og omsætning for den danske del af hotelkoncernen.

Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning

Hotel Kongens Ege i Randers ventes at åbne igen efter flere års stilstand. En ny ejer har indgået en driftsaftale med hotelinvestor Youssef El Maanaki, som skal stå for driften.

Log ind