Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Bankernes tilbageholdenhed med at låne til restauranter er en barriere for vækst i branchen, mener HORESTAs politiske chef, Maria Olafsson.

Hun kalder det en fejlopfattelse, at restauranter er en højrisikoinvestering, da turismeerhvervet har vist sig både robust og udviklingsorienteret.

Konstitueret direktør i HORESTA, Jeppe Møller-Herskind, kritiserede tidligere bankernes forældede syn på branchen og fremhævede, at den i dag er langt mere professionelt drevet.

HORESTA opfordrer nu politikerne til at sikre bedre rammevilkår for iværksættere. Samtidig oplever branchen øget konsolidering, hvor store kæder vokser, mens færre nye aktører får fodfæste.

Læs hele historien på FødevareWatch (kræver login)

Ny SKI-aftale er i udbud: Læg dit tilbud senest 30. september

Nu kan hoteller byde ind på den kommende SKI-aftale om hotelophold. Den nye aftale omfatter op til 267 hoteller, og den giver mulighed for at levere overnatninger til staten og andre offentlige organisationer. Fristen for at afgive tilbud er 30. september.

Log ind