Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

25 sager om ulovlig korttidsudlejning i København er sendt til Plan- og Landdistriktsstyrelsen, men kun én er behandlet. Det skriver Turistmonitor.

HORESTA har længe påpeget, at området er ude af kontrol, og også på Københavns Rådhus er der et stort ønske om at stramme grebet om korttidsudlejerne for at skabe fair konkurrence i forhold til byens hoteller og komme snyd til livs.

HORESTA foreslår at indføre EU’s Short Term Rental-forordning for at kunne skabe større gennemsigtighed, men regeringen afviser at implementere den. Her kritiserer HORESTA, at tekniske udfordringer bruges som undskyldning for manglende regulering.

Læs hele historien på Turistmonitor – kræver login

Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg

Silkeborg Kommune overvejer at hæve loftet for korttidsudlejning af helårsboliger fra 70 til 100 dage om året. HORESTA opfordrer kommunen til at fastholde den nuværende grænse og advarer mod skævvridning af konkurrencen på overnatningsmarkedet.

HORESTA advarer mod nyt Airbnb-loft i Midtjylland

Korttidsudlejning er ikke kun en udfordring i storbyerne. Midtjysk kommune overvejer nu at hæve loftet for korttidsudlejning fra 70 til 100 dage om året. Det får HORESTA til at advare mod en beslutning, der vil ramme lokale overnatningsvirksomheder uden at løse et reelt behov.

HORESTA Play: Folkemøde med grin, dilemmaer og politiske diskussioner

Fra Airbnb og fritidsjob til bureaukrati og afgifter. HORESTAs fire debatter på Folkemødet tog fat i nogle af de spørgsmål, der fylder mest for hotel-, restaurant- og turisterhvervet. Fredagens afsluttende debat blev samtidig en underholdende finale på tre dage i Allinge.

Log ind