Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

25 sager om ulovlig korttidsudlejning i København er sendt til Plan- og Landdistriktsstyrelsen, men kun én er behandlet. Det skriver Turistmonitor.

HORESTA har længe påpeget, at området er ude af kontrol, og også på Københavns Rådhus er der et stort ønske om at stramme grebet om korttidsudlejerne for at skabe fair konkurrence i forhold til byens hoteller og komme snyd til livs.

HORESTA foreslår at indføre EU’s Short Term Rental-forordning for at kunne skabe større gennemsigtighed, men regeringen afviser at implementere den. Her kritiserer HORESTA, at tekniske udfordringer bruges som undskyldning for manglende regulering.

Læs hele historien på Turistmonitor – kræver login

Ny udvikling: Airbnb-værter mødes af millionkrav fra Skat

Skattestyrelsen har opprioriteret kontrollen med Airbnb-udlejere og fundet fejl i næsten alle de undersøgte sager. Myndighederne har indkrævet 32,8 mio. kr. i manglende skat fra værter, der ikke har oplyst deres lejeindtægter korrekt.

Log ind