Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Københavns politikere drømmer om at tiltrække internationale koncertnavne og store events med en ny multiarena. Forvaltningen arbejder netop nu på et forslag til placering, og blandt mulighederne nævnes både Prøvestenen og Amager Fælled.
Niels Peder Ravn (K) foreslår en løsning inspireret af Roskilde Festival, hvor området også kan rumme campingplads og udendørs aktiviteter.
Enhedslisten og Radikale har tidligere foreslået en permanent festivalplads, og idéen om en grøn, naturintegreret koncertplads vinder opbakning fra flere sider – herunder brancheorganisationen Dansk Live.
Socialdemokratiets tidligere forslag om Prøvestenen udfordres dog af nærheden til et benzindepot. Forventningen er, at forvaltningen snart kommer med et konkret bud, og at København dermed kan få en ny ramme for kulturelle og sportslige storsatsninger.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026