Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Københavns politikere drømmer om at tiltrække internationale koncertnavne og store events med en ny multiarena. Forvaltningen arbejder netop nu på et forslag til placering, og blandt mulighederne nævnes både Prøvestenen og Amager Fælled.

Niels Peder Ravn (K) foreslår en løsning inspireret af Roskilde Festival, hvor området også kan rumme campingplads og udendørs aktiviteter.

Enhedslisten og Radikale har tidligere foreslået en permanent festivalplads, og idéen om en grøn, naturintegreret koncertplads vinder opbakning fra flere sider – herunder brancheorganisationen Dansk Live.

Socialdemokratiets tidligere forslag om Prøvestenen udfordres dog af nærheden til et benzindepot. Forventningen er, at forvaltningen snart kommer med et konkret bud, og at København dermed kan få en ny ramme for kulturelle og sportslige storsatsninger.

Læs hele historien på Turistmonitor

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind