Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hooked-direktør Kasper Bundgård Christensen sætter udlandseventyret på pause for at teste nye koncepter i København. Til foråret åbner han sammen med medstifter Matthew Christopher Jeffery pubben The Jeffery på Nørrebrogade med britisk mad og sport. Derudover er en burgerbar også i støbeskeen.

Hooked, der har 150 ansatte fordelt på syv restauranter og tre madboder, kom ud af regnskabsåret 2023/24 med et overskud på 2,7 mio. kr. Udvidelsen finansieres delvist via egen drift og banklån. Udlandet er stadig i planerne, men tidligere erfaringer fra Sverige har givet anledning til at fokusere på stordriftsfordele i kendte omgivelser.

Læs hele historien på FødevareWatch

Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart

Fødevarepriserne kan falde svagt i de kommende år, vurderer fødevareforsker Henning Otte Hansen fra Københavns Universitet. Han forventer, at problemet med høje fødevarepriser for en gennemsnitsdansker kan være løst inden for et til to år.

København vil begrænse antallet af delecykler

Københavns Kommune vil arbejde for færre delecykler i hovedstaden efter en sommer med debat om turisters adfærd på cykelstierne. På et møde med blandt andre hoteller, turismeaktører og mobilitetsvirksomheder blev der også drøftet bedre information til besøgende og nye trafiksikkerhedstiltag.

Bocuse d’Or-profil bliver køkkenchef på Molskroen

26-årige Elisabeth Madsen bliver ny køkkenchef på Molskroen. Hun kommer med erfaring fra Bocuse d’Or, Svinkløv Badehotel og Falsled Kro og skal nu være med til at sætte retningen for kroens gastronomi.

Log ind