Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Udenlandske medarbejdere fra tredjelande som USA og Storbritannien kan nu deltage i kortvarige events i Danmark uden at skulle søge opholds- og arbejdstilladelse. Det står klart efter, at regeringen har vedtaget en fritagelse, som trådte i kraft fredag 19. december.
Beslutningen bliver modtaget positivt i event- og hotelbranchen, hvor reglerne tidligere har været en hæmsko for afholdelsen af internationale arrangementer. Koncerndirektør i Arp-Hansen Hotel Group, Casper Puggaard, fortæller, at det nye regelsæt vil gøre det muligt at genoptage dialogen med kunder, som har fravalgt København på grund af bøvlet.
Han fremhæver, at internationale events udgør op mod halvdelen af forretningen i Tivoli Hotel & Congress Center.
Ifølge Casper Puggaard har de gamle regler betydet tab af arrangementer med tocifret mio. kr.-omsætning til konkurrerende destinationer. Nu håber han på færre aflysninger og flere budrunder på både mellemstore og store events.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Arp-Hansen opgiver køb af Brøndums Hotel
31-07-2026
-
Taco Bell åbner sin første danske restaurant
31-07-2026
-
Cofoco vokser efter fokus på driften
31-07-2026
-
Cabinn løfter resultatet markant
31-07-2026
-
Turismen skaber hvert 20. job i Danmark
31-07-2026
-
Restaurationsbranchen trækker beskæftigelsen op
31-07-2026
-
SF lægger turistskatten til side
31-07-2026
-
Jensens Bøfhus taber sag om coronakompensation
31-07-2026
-
Villa Copenhagen løfter indtjeningen markant
31-07-2026
-
Gastrodanmark er trækplaster for mange turister
31-07-2026