Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Destination Nord har ansat Jakob Christian Ipland som ny direktør med tiltrædelse 1. oktober. Han overtager posten fra Tonny Skovsted Thorup og får ansvar for udviklingen af turismen i Aalborg, Frederikshavn, Brønderslev og Læsø.

Jakob Christian Ipland har en baggrund som Head of Business Development hos Wonderful Copenhagen og beskrives af bestyrelsesformand Karsten Madsen som en moderne leder med evne til at navigere i komplekse landskaber.

Den nye direktør er uddannet Kaospilot og har desuden grader fra Roskilde Universitet og Quantic School of Business & Technology.

Han vender samtidig tilbage til sin nordjyske hjemegn og ser frem til at videreudvikle destinationens potentiale i tæt samarbejde med teamet og de lokale aktører. Fokus vil være på bæredygtig udvikling, strategisk ledelse og værdiskabelse for både borgere, erhvervsliv og turister.

Læs hele historien på Turistmonitor

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Nyt luksusresort i Tisvildeleje rykker et skridt nærmere

Gribskov Kommune har sat gang i planarbejdet for en omfattende udvikling af Sankt Helene i Tisvildeleje. Projektet omfatter omkring 300 hotelværelser og ferieenheder med cirka 1.000 sengepladser samt restaurant, spa, wellness og konferencefaciliteter.

Nyt partnerskab skal løfte turismen i Køge

Et nyt samarbejde mellem Køge Kommune, Wonderful Copenhagen og Visit Sydsjælland & Møn skal tiltrække flere danske og internationale gæster. Fokus er blandt andet på erhvervsturisme, endagsbesøg og flere gæster uden for højsæsonen.

Log ind