Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Destination Nord har ansat Jakob Christian Ipland som ny direktør med tiltrædelse 1. oktober. Han overtager posten fra Tonny Skovsted Thorup og får ansvar for udviklingen af turismen i Aalborg, Frederikshavn, Brønderslev og Læsø.
Jakob Christian Ipland har en baggrund som Head of Business Development hos Wonderful Copenhagen og beskrives af bestyrelsesformand Karsten Madsen som en moderne leder med evne til at navigere i komplekse landskaber.
Den nye direktør er uddannet Kaospilot og har desuden grader fra Roskilde Universitet og Quantic School of Business & Technology.
Han vender samtidig tilbage til sin nordjyske hjemegn og ser frem til at videreudvikle destinationens potentiale i tæt samarbejde med teamet og de lokale aktører. Fokus vil være på bæredygtig udvikling, strategisk ledelse og værdiskabelse for både borgere, erhvervsliv og turister.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Aarhus sænker afgiften på udeservering
18-09-2026
-
Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg
18-09-2026
-
Campingvækst skaber ønske om mere fleksible regler
18-09-2026
-
Nye hoteller løfter overnatningstal i flere kommuner
18-09-2026
-
HORESTA efterlyser skærpet kontrol med skyggehoteller
18-09-2026
-
Planer om festivalplads i København går videre uden folkeafstemning
18-09-2026
-
Internationalt: Hilton udvider med ti budgethoteller i Storbritannien
18-09-2026