Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Destination Nord har ansat Jakob Christian Ipland som ny direktør med tiltrædelse 1. oktober. Han overtager posten fra Tonny Skovsted Thorup og får ansvar for udviklingen af turismen i Aalborg, Frederikshavn, Brønderslev og Læsø.
Jakob Christian Ipland har en baggrund som Head of Business Development hos Wonderful Copenhagen og beskrives af bestyrelsesformand Karsten Madsen som en moderne leder med evne til at navigere i komplekse landskaber.
Den nye direktør er uddannet Kaospilot og har desuden grader fra Roskilde Universitet og Quantic School of Business & Technology.
Han vender samtidig tilbage til sin nordjyske hjemegn og ser frem til at videreudvikle destinationens potentiale i tæt samarbejde med teamet og de lokale aktører. Fokus vil være på bæredygtig udvikling, strategisk ledelse og værdiskabelse for både borgere, erhvervsliv og turister.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner
28-08-2026
-
Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef
28-08-2026
-
Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms
28-08-2026
-
Subway vil vokse med flere franchisetagere
28-08-2026
-
Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere
28-08-2026