Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ubers opkøb af Danmarks største taxaselskab, Dantaxi, skal nu undersøges for mulig konkurrenceforvridning. Det oplyser Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, som har gjort brug af en særlig bestemmelse i konkurrenceloven.
Ifølge reglerne kan styrelsen kræve anmeldelse af fusioner, der ellers ikke ville være underlagt krav, hvis den vurderer, at aftalen kan skade konkurrencen, og de involverede virksomheder omsætter for mindst 50 mio. kr. i Danmark.
Styrelsen lægger i sin vurdering vægt på, at Uber allerede samarbejder med selskabet Drivr, som hurtigt er blevet en vigtig aktør i taxibranchen. I dette samarbejde stiller Uber sin app til rådighed, mens Drivr leverer kørsel med chauffører og biler.
Ifølge myndighederne kan kombinationen af opkøbet og eksisterende samarbejder give Uber en dominerende position. Uber og Dantaxi har nu frist til den 15. september til at indsende en formel anmeldelse af fusionen til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner burgerrestaurant med Casper Drømme
07-08-2026
-
Tivoli planlægger investeringer frem mod 2030
07-08-2026
-
Campingpladser mister terræn i dansk turisme: Efterlyser moderne lovgivning
07-08-2026
-
Wolt forventer lavere vækst efter rekordår
07-08-2026
-
Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden
07-08-2026
-
Hoteller skal hjælpe turister sikkert ud på cykelstierne
07-08-2026
-
Svenske momserfaringer vækker bekymring i restaurationsbranchen
07-08-2026
-
I anledning af 45-års jubilæum: Stays sigter mod skandinavisk topplacering
07-08-2026