Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Pakhus Bryggen på Islands Brygge har i marts 2025 modtaget Green Key-certificeringen.
Det rustikke venue, der holder til i en bygning fra 1892, har arbejdet målrettet på at forbedre energi- og vandforbrug, rengøring, affaldssortering og andel af økologi for at leve op til kravene.
Direktør og partner i Evenues, Allan Hansen, understreger, at certificeringen gør det lettere for kunderne at vælge bæredygtige venues med omtanke for miljø og mennesker. Medarbejderne i Pakhus Bryggen vil fortsat være aktive i det bæredygtige arbejde, som nu er en integreret del af driften.
Evenues arbejder desuden på at opnå Green Key-certificeringen for DOK5000 i Odense, mens Moltkes Palæ i København allerede blev certificeret i 2023. Den nye certificering er et vigtigt skridt i virksomhedens ambition om at drive flere miljøvenlige venues.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller forventer stærk sommersæson
21-05-2026
-
Nye EU-regler skal stramme Airbnb-kontrol
21-05-2026
-
Google vil gøre restaurantbooking til del af søgetjeneste
21-05-2026
-
Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København
21-05-2026
-
København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer
21-05-2026
-
HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor
21-05-2026
-
Airbnb udvider med biludlejning og dagligvarer
21-05-2026
-
Optimeet sætter ny rekord for deltagelse
21-05-2026
-
Danmark henter guld og sølv ved Worldchefs-konkurrencer
21-05-2026