Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det historiske hotel, oprindeligt opført i 1892, ligger centralt ved Tivoli og Hovedbanegården og rummer 162 værelser samt faciliteter som restaurant, barer, tagterrasse, mødelokaler og fitnessområde. Det skriver Turistmonitor.

Minor Hotels ejer allerede NH Collection Copenhagen og ser København som et strategisk vigtigt marked. Med opkøbet styrker hotelkoncernen sit fodfæste i Norden og understreger ambitionen om at udvide med 300 nye ejendomme globalt inden udgangen af 2027.

NH Hotels & Resorts blev grundlagt i 1978 og driver i dag over 215 hoteller internationalt. Hotellet vil fortsat være ejet af CapMan, som udtrykker tilfredshed med samarbejdet. Minor Hotels planlægger også lanceringen af yderligere brands senere i 2025 som led i sin overordnede rebrandingindsats.

Læs hele historien på turistmonitor.dk

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Log ind