Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter 37 år i familien Geschwendtners eje er Vejle Center Hotel solgt til Milling Hotels for 72 mio. kr. Det skriver Vejle Amts Avis.

Hotelbygningen, der er på 7.000 kvadratmeter og rummer både restaurant og 16 mødelokaler, er dog opført på lejet grund ejet af Vejle Kommune. Den nuværende lejeaftale løber frem til 2037, og forhandlinger om en forlængelse skal påbegyndes senest i 2034.

Milling-familien har i forbindelse med købet oprettet selskabet Milling Hotel Vejle A/S, hvor børnene Andreas, Signe og Caroline også har ejerandele. Peter Milling får ansvaret for hotellet, mens Mohammed Hamudii Chanchiry tiltræder som ny hotelchef.

Hotellet bliver en del af Milling Hotels-kædens portefølje, der nu tæller 12 hoteller. Den tidligere direktør Gitte Habekost Koch er ikke med i det nye setup, men resten af personalet fortsætter under den nye ejer.

Læs hele historien på vafo.dk

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind