Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Med tildelingen af den femte stjerne fra Hotel Stars Union og HORESTA indtræder Dyvig Badehotel i en eksklusiv gruppe af danske luksushoteller.

Hotellet på Als er dermed det første i Jylland og det syvende i Danmark, der opnår denne klassificering. Ifølge John Bech Amstrup, konstitueret adm. direktør og gastronomisk ansvarlig, har hotellet gennemført en grundig opgradering af både faciliteter og service.

Det indebærer blandt andet døgnbemandet reception, 24-timers roomservice og udvidede velværetilbud, herunder sauna, fitnessområde og udendørs varmtvandsbad med havudsigt.

Dyvig Badehotel rummer desuden to restauranter: Dyvig Brasserie og Restaurant Amstrup & Vigen.

Hotellet har siden 2021 været medlem af Relais & Châteaux, og stjerneopgraderingen cementerer dets position som destination for gæster med høje forventninger til komfort og gastronomi.

Læs hele historien på Turistmonitor (kræver login)

Se også indslaget i TV Syd

Læs også på Turisme24

Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring

Hotel Faaborg Fjord forventer 50.000 gæster i år mod omkring 40.000 sidste år. Fremgangen følger flere års investeringer i faciliteter, værtskab og helårsoplevelser, mens hotellet samtidig er kåret som Danmarks bedste hotel hos OpdagDanmark.

Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus

Guldsmeden Hotels har markeret åbningen af Belle Guldsmeden med 211 værelser i Aarhus. Kæden vender dermed tilbage til byen, hvor den blev grundlagt i 1999, samtidig med at hotelkapaciteten i Aarhus er under udvidelse.

Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag

Hotellerne i Region Hovedstaden havde 7,2 pct. flere overnatninger i juli end i samme måned sidste år. HORESTAs adm. direktør, Jeppe Møller-Herskind, ser samtidig muligheder for at tiltrække flere turister uden for højsæsonen.

Log ind