Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I næsten to årtier har VisitDenmark udgivet en liste over de mest besøgte turistattraktioner i Danmark. Listen bygger på Danmarks Statistik og andre kilder, og idéen er at give et årligt indblik i de 300 mest besøgte attraktioner i Danmark. Det skriver Turisme24.
Nu stopper VisitDenmark imidlertid med at offentliggøre listen. Et grundigt eftersyn, som organisationen har foretaget, har nemlig vist, at det i dag ikke er muligt at give et retvisende billede af landets top-attraktioner baseret på valide data.
VisitDenmark oplyser, at man i arbejdet med årets attraktionsliste har rettet indsamlingen af data til, så de var sammenlignelige. Med andre ord har man udelukkende hentet data fra officielle datakilder, men den proces har afdækket en række svagheder.
Læs hele historien på turisme24.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
D'Angleterre løfter resultatet og fastholder ambitionerne
12-06-2026
-
Joe & The Juice åbner drive-in i Danmark
12-06-2026
-
Marriott runder milepæl med hotel nummer 10.000
12-06-2026
-
HORESTA: Flere hotelovernatninger trods påskeeffekt i april
12-06-2026
-
Lars Larsen Group udvider med konferencecenter
12-06-2026
-
Danhostel styrker kursen mod vækst og flere medlemmer
12-06-2026
-
Subway vender tilbage til Vejle med ny placering
12-06-2026
-
Strawberry passerer historisk milliardomsætning
12-06-2026