Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Tivoli opjusterer sine forventninger til årets resultat, skriver Ritzau.

Forventningerne til omsætningen hæves med 50 millioner kroner til i alt 1,25 milliarder kroner.

Samtidig regner man nu med et resultat før skat på 130 millioner kroner. Det er 20 millioner højere end tidligere.

”Tivoli har en stærk kerneforretning, der har vist sig modstandsdygtig i forhold til udefrakommende omstændigheder som blandt andet vejr og afmatning i forbruget hos de største nærmarkeder”, siger Tivoli-direktør Susanne Mørch Koch i meddelelsen.

Læs hele historien på Finans.dk

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Odense Zoo tager hul på stor udvidelse

Odense Zoo har valgt arkitekten til havens største anlægsprojekt siden 1930. Det nye område får temaet Asien og skal danne ramme om både nye dyreanlæg og formidling.

Log ind