Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter 15 års fravær vender Pizza Hut tilbage til Danmark og åbner 23 restauranter i byer som Slagelse, Randers, Vejle og Odense. Den amerikanske pizzakæde er blevet overtaget af kapitalfonden Direction Capital, som har rettighederne til at drive Pizza Hut i Norden.

Fonden planlægger at udvide til over 40 restauranter i Danmark inden for de næste fem år. Flere af de nye lokationer er tidligere Domino's-filialer, og kæden forventer at afsløre yderligere detaljer om sine planer snart. Pizza Hut blev grundlagt i USA i 1958 og driver i dag over 19.000 restauranter globalt.

Læs hele historien på TV2.dk

Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur

Joe & The Juice arbejder med flere initiativer, der skal styrke medarbejderne og kulturen i kædens butikker. Træning, feedback, internationale karrieremuligheder og en ny ledelsesrolle skal bidrage til at udvikle den kundeoplevelse, som kæden er kendt for.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Log ind