Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

174 nye værelser og private lejligheder i en 15 etager stor massiv bygning ved kysten i Aabenraa. Det er omdrejningspunktet for den sag, der på mange måder har delt den sønderjyske by i to lejre. Det skriver Turistmonitor.dk.

I den ene lejr hyldes projektet og udsigten til en massiv investering i byen fra den private ejendomsudvikler Per Horup, som vil opføre byggeriet Hvalen.

Og i den anden lejr findes de borgere, der mener, at det vil stride mod både sund fornuft og Aabenraas udtryk som by samt alle gældende lokalplaner at opføre bygningen, som også forvaltningen i Aabenraa Kommune har vendt tommelfingeren ned til.

Samtidig bliver der i flere høringssvar peget på, at projektet er ulovligt i henhold til Planloven, og flere naboer varsler, at de omgående vil klage til Planklagenævnet, Naturklagenævnet og Folketingets ombudsmand samt krav om millionerstatning, hvis byrådet vedtager at igangsætte arbejdet med en lokalplan for det nuværende projekt.

Den politiske behandling af sagen forventes at ske i løbet af efteråret, men det er ikke kun trusler om retssag og naboernes kritik af støj, skyggegener, indbliksgener og genskær, som politikerne tager med i byrådssalen.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

Ny SKI-aftale er i udbud: Læg dit tilbud senest 30. september

Nu kan hoteller byde ind på den kommende SKI-aftale om hotelophold. Den nye aftale omfatter op til 267 hoteller, og den giver mulighed for at levere overnatninger til staten og andre offentlige organisationer. Fristen for at afgive tilbud er 30. september.

Nyt lejlighedshotel med 110 boliger på vej i København

Et nyt hotellejlighedskoncept åbner i København til januar med fokus på længere ophold. Det kommende sted får 110 møblerede boliger og skal blandt andet henvende sig til medarbejdere og forretningsrejsende med behov for fleksibel indkvartering.

Copenhagen Marriott runder 25 år med ny direktør

Copenhagen Marriott Hotel har fejret 25 år ved Københavns Havn med omkring 165 samarbejdspartnere, tidligere ansatte og venner af hotellet. Jubilæet falder sammen med et direktørskifte, hvor Jesper Olesen bliver den ottende general manager og den første dansker på posten.

Log ind