Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er de færreste firestjernede hoteller i Danmark, der har egen dørmand. Men det er også kun et fåtal af danske hoteller, der kan prale af en historie, der rækker helt tilbage til 1838. Derfor er det også kun på sin plads, at Aarhus’ ældste hotel, Hotel Royal, nu har fået en overhaling og er blevet ført up to date efter en længerevarende renovering. Det skriver Børsen.dk.
Det er iværksætterparret Anemette og Danni Bühlmann, der står bag renoveringen af hotellet, som er et af ni hoteller i den efterhånden stærkt ekspanderende hotelkæde, der bærer parrets navn.
Fra starten har de haft et ønske om at løfte Hotel Royal op i standard og tilbyde den moderne rejsende en mere luksuriøs og international atmosfære. Alene af den grund er dørmanden et godt bud på forandringen.
Det er den svenske arkitekt- og indretningsvirksomhed Semrén & Månsson, der har stået for nydesignet af Hotel Royal, og intet sted opleves det bedre end i hotellets centrale glasatrium, der er blevet omdøbt til en grøn og frodig Queen’s Garden.
Læs hele historien på børsen.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA til TV2 Kosmopol: Turismen sætter gang i beskæftigelsen
01-07-2025
-
Når hedebølgen rammer…
01-07-2025
PRESSEKLIP
-
Tilmeldingen til Danish Travel Awards 2025 er åbnet
01-07-2025
-
Bakken klar med ny administrerende direktør
01-07-2025
-
Hotel Koldingfjord udvider
01-07-2025
-
Brøndums Hotel solgt til dansk hotelkoncern
01-07-2025
-
Legoland får rekordhøj omsætning
01-07-2025
-
Britisk medie har kåret de 10 smukkeste byer i Danmark
01-07-2025
-
Rox Resort har fundet sit personale
01-07-2025