Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Milliardær og medejer af Bone’s, Peter Korsholm, er trådt ud af bestyrelsen i restaurantkæden. Det skriver Fødevarewatch.dk.

Preben Korsholm står dog stadig registret som ejer af Bone’s - noget, han gør sammen med bestyrelsesformand Morten Strømsted og Jan Vinther Laursen, der ligeledes er adm. direktør for selskabet.

Nyheden kommer oven på, at Bone’s Restauranter tilbage i juni kunne præsentere et regnskab for 2023, hvori driftsresultatet blev løftet fra 3,3 millioner kroner til 4,3 millioner kroner.

I regnskabet blev der ligeledes slået på positive fremtidsudsigter, blandt andet på baggrund af lukningen af selskabets restaurant i Valby.

Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login

Subway vil vokse med flere franchisetagere

Subway åbner for flere franchisetagere i Danmark som led i kædens vækstplan. Fokus er især på partnere, der kan drive flere restauranter, mens kæden fortsat stiller krav til marked, opland og kundetrafik.

Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner

Norrlyst åbner i november restauranten Tamashii i Axel Towers i København med Henrik Jyrk som køkkenchef. Restauranten bliver koncernens nummer 17 og får ambitioner om at nå Michelin niveau med et moderne asiatisk køkken.

HORESTA glæder sig over afgørelse i Wolt-sag

HORESTA er tilfreds med, at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har vurderet Wolts brug af en prisparitetsklausul som ulovlig. Klausulen begrænsede restauranternes mulighed for at sætte lavere priser på egne salgskanaler end på Wolts platform.

Log ind