Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter Marcussens Hotel i Assens blev erklæret konkurs, tager tidligere ansatte nu initiativ til at skabe et nyt set-up for at sikre hotellet, så det også består fremover.

Ifølge den tidligere hotelchef Anne Juul skyldes konkursen manglende likviditet og en sommer med dårligere omsætning end forventet.

Hotellet har i flere år overlevet primært på gunstige deal-tilbud, men dette har vist sig utilstrækkeligt.

Anne Juul forlader nu hotellet efter 16 år, men udtrykker håb for hotellets fremtid med nye kræfter bag. Ejendomsselskabet har allerede indgået en forpagtningsaftale.

”Jeg ønsker for Assens, at der ligger et hotel i byen som kan bidrage til vækst, og jeg er glad for, at det trods alt er lykkedes os at tiltrække tusindvis af mennesker udefra til glæde og til gavn for hele byen”, siger Anne Juul.

Læs hele historien på Fyns Amts Avis (kræver login)

Fem markante hoteller vender tilbage til HORESTA

Flere profilerede hoteller har valgt HORESTA til. Det glæder brancheorganisationen, der ser de nye medlemskaber som en stærk tillidserklæring til den specialiserede rådgivning og det faglige fællesskab, de får gennem medlemskabet.

Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere

Sommeren betyder mange nye unge medarbejdere, men også øget fokus fra Jobpatruljen og myndighederne. Et enkelt tjek af arbejdstid, opgaver og oplæring kan være med til at sikre både lovgivning, et godt arbejdsmiljø og en tryg start på arbejdslivet for de unge.

Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden

InterContinental Hotels Group har annonceret et nyt hotel i Stockholm og ser samtidig Norden som et vigtigt vækstmarked. Hotelkoncernen forventer at udvide sin portefølje yderligere i de nordiske lande.

Log ind