Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kommunale autocamperpladser skaber konkurrence, der presser campingpladserne økonomisk. Det siger seniorkonsulent i HORESTA, Mads Klint Hee, i et radiointerview med DR P4 Nordjylland mandag.

Han fremhæver, at de kommunale pladser ofte ligger tæt på eksisterende campingpladser og tilbyder lavere priser, da de ikke er underlagt samme regler og udgifter til faciliteter og vedligehold.

Dette medfører et ulige konkurrencevilkår og kan underminere campingpladsernes kundegrundlag. Ifølge Mads Klint Hee kan det sammenlignes med, at kommunen stiller et fadølsanlæg op foran en bar. Udviklingen kan føre til færre lokale arbejdspladser og økonomisk nedgang i erhvervet.

Hør hele indslaget her

HORESTA: Gør det muligt at sætte ratepension på pause

Ældre, der har lyst og mulighed for at arbejde, skal ikke holdes tilbage af stive pensionsregler. HORESTA foreslår derfor, at pensionister får mulighed for midlertidigt at sætte deres ratepension på pause. Det vil gøre det mere attraktivt at vende tilbage til arbejdsmarkedet.

Log ind