Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I København er det blevet almindeligt at kommunikere på engelsk på restauranter, hoteller og i butikker, da andelen af udenlandsk arbejdskraft i servicebranchen er steget markant de seneste år. Ifølge Eurostat udgør udenlandske medarbejdere nu 14 procent af arbejdsstyrken i København, og inden for hotel- og restaurationsbranchen kommer 45 procent af de ansatte fra udlandet.
Denne udvikling skyldes dels en stigende efterspørgsel efter arbejdskraft, da mange danskere ikke søger job i servicebranchen. Ifølge Pia E. Voss, administrerende direktør i Horesta, er den udenlandske arbejdskraft uundværlig for at holde forretninger åbne i branchen.

Læs hele historien på Berlingske.dk

København afviser loft over store events

Et forslag om at begrænse antallet af store arrangementer i København er blevet stemt ned i Borgerrepræsentationen. Flertallet ønsker ikke et fast loft over begivenheder, der kan skabe aktivitet og omsætning i byen.

Airbnb vokser kraftigt og møder kritik fra HORESTA

Antallet af overnatninger booket gennem platforme som Airbnb fortsætter med at stige. HORESTA kritiserer, at myndighederne angiveligt mangler overblik over udlejninger, der overskrider den tilladte grænse.

Log ind