Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

HORESTAs årlige opgørelse viser en markant stigning i restaurantbesøg og køb af to go-kaffe i Region Syddanmark.

Sydjyderne foretager nu 72 årlige besøg på caféer, restauranter og værtshuse, svarende til seks besøg om måneden – en vækst på 32,1 procent siden 2019.

Til trods for den positive udvikling halter regionen stadig efter landsgennemsnittet på 88 besøg, og især København ligger langt i front med hele 126 årlige besøg pr. indbygger.

Jeppe Møller-Herskind, viceadministrerende direktør i HORESTA, peger på et uforløst potentiale i provinsen, særligt i konceptet med lokale råvarer fra jord til bord. Rapporten viser desuden, at yngre generationer er de mest aktive gæster med dobbelt så mange besøg som de ældre aldersgrupper.

Læs hele historien på Esbjergliv

Fem markante hoteller vender tilbage til HORESTA

Flere profilerede hoteller har valgt HORESTA til. Det glæder brancheorganisationen, der ser de nye medlemskaber som en stærk tillidserklæring til den specialiserede rådgivning og det faglige fællesskab, de får gennem medlemskabet.

Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere

Sommeren betyder mange nye unge medarbejdere, men også øget fokus fra Jobpatruljen og myndighederne. Et enkelt tjek af arbejdstid, opgaver og oplæring kan være med til at sikre både lovgivning, et godt arbejdsmiljø og en tryg start på arbejdslivet for de unge.

HORESTA sænker kontingentet for medlemmer

Fra 1. oktober sænker HORESTA kontingentet for alle medlemsvirksomheder. Målet er at styrke organisationens position og gøre medlemskab attraktivt for endnu flere virksomheder.

Log ind