Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
HORESTAs årlige opgørelse viser en markant stigning i restaurantbesøg og køb af to go-kaffe i Region Syddanmark.
Sydjyderne foretager nu 72 årlige besøg på caféer, restauranter og værtshuse, svarende til seks besøg om måneden – en vækst på 32,1 procent siden 2019.
Til trods for den positive udvikling halter regionen stadig efter landsgennemsnittet på 88 besøg, og især København ligger langt i front med hele 126 årlige besøg pr. indbygger.
Jeppe Møller-Herskind, viceadministrerende direktør i HORESTA, peger på et uforløst potentiale i provinsen, særligt i konceptet med lokale råvarer fra jord til bord. Rapporten viser desuden, at yngre generationer er de mest aktive gæster med dobbelt så mange besøg som de ældre aldersgrupper.
Læs hele historien på Esbjergliv
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026