Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Landets forlystelsesparker har haft besøg af næsten en million gæster i efterårsferien, hvor Halloween-temaer har trukket danskerne til i stor stil. Det lyder estimatet fra Foreningen af Forlystelsesparker i Danmark (FFD). 

De ser en markant stigning i besøgstallet i landets forlystelsesparker – ikke kun om sommeren, men også i andre ferier.

Djurs Sommerland oplevede rekord med 110.000 gæster på ni dage, og Tivoli Friheden havde 71.000 besøgende, hvor vejret også spillede en rolle i succesen.

HORESTA, hvor FFD har sekretariat, peger på Halloween som et værdifuldt vækstområde for branchen og et vigtigt afbræk for børnefamilier i en travl hverdag.

Læs hele historien på Turistmonitor.dk (kræver login)

Fem markante hoteller vender tilbage til HORESTA

Flere profilerede hoteller har valgt HORESTA til. Det glæder brancheorganisationen, der ser de nye medlemskaber som en stærk tillidserklæring til den specialiserede rådgivning og det faglige fællesskab, de får gennem medlemskabet.

Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere

Sommeren betyder mange nye unge medarbejdere, men også øget fokus fra Jobpatruljen og myndighederne. Et enkelt tjek af arbejdstid, opgaver og oplæring kan være med til at sikre både lovgivning, et godt arbejdsmiljø og en tryg start på arbejdslivet for de unge.

HORESTA sænker kontingentet for medlemmer

Fra 1. oktober sænker HORESTA kontingentet for alle medlemsvirksomheder. Målet er at styrke organisationens position og gøre medlemskab attraktivt for endnu flere virksomheder.

Log ind